POSTAW NA JAKOŚĆ
POSTAW NA METAL

Bardzo poważnie traktujemy temat jakości naszych wyrobów i poziomu świadczonych przez nas usług. W naszej działalności kluczową rolę odgrywa zadowolenie Klienta. Uważamy, że ciągłe doskonalenie jest podstawą działalności każdej nowoczesnej firmy i gwarancją utrzymania się na rynku. W 2009 roku wdrożyliśmy system zarządzania jakością zgodny z ISO 9001. Wdrożenie zaskutkowało możliwością ściślejszej kontroli nad procesem produkcji, lepszym przepływem informacji, stworzeniem podstaw do efektywnego samodoskonalenia, a z punktu widzenia Klienta pewniejszym zabezpieczeniem utrzymania wymaganej jakości. W czerwcu 2016 otrzymaliśmy certyfikat ISO 9001:2008. Jako organizację certyfikującą wybraliśmy TÜV Rheinland.

HISTORIA FIRMY

2020
Certyfikaty spawalnicze
Firma uzyskuje certyfikaty spawalnicze EN 15085-2 oraz EN ISO 3834-2
2020
2016
REBRANDING LOGO
W 2016 r. ponownie odnowiono znak towarowy, a firma uzyskała certyfikat ISO 9001.
2016
2012
Znak towarowy
W 2012 r. zostaje odnowiony znak towarowy.
2012
2012
ERP
Pod koniec 2012 r. rozpoczyna się wdrożenie systemu informatycznego klasy ERP (zaawansowanego zarządzania zasobami) obejmującego cały proces sprzedaży, zakupów, produkcji oraz księgowość.
2012
2009
System zarządzania
Spółdzielnia zlokalizowana jest teraz w jednym zakładzie – na ul. Wybickiego. Firma szuka nowych rozwiązań mających zapewnić utrzymanie się na rynku. Efektem tych poszukiwań jest zakup lasera Bystronic, LVD oraz później lasera Mazak i dwóch pras krawędziowych. Wprowadzenie nowej technologii pozwala rozwinąć Spółdzielni nową gałąź. Firma zaczyna ekspansję w branży konstrukcji stalowych i aluminiowych oraz podzespołów maszyn. Świadczone są usługi w zakresie wykonania elementów do naziemnych i morskich elektrowni wiatrowych, elementów konstrukcji autobusów i koparek (m.in. dla VOLVO, MAN, TEREX, BOMAG), podzespołów dla przemysłu maszynowego. Zakład inwestuje w nowoczesne oprogramowanie do projektowania. W 2009 r. zostaje wdrożony niecertyfikowany system zarządzania jakością zgodny z ISO 9001.
2009
1994-96
Włoska linia technologiczna
W latach 1994-96 r. w Zakładzie nr 1 uruchomiona zostaje włoska linia technologiczna do produkcji wkładki bębenkowej profilowej.
1994-96
1995
Galwanizernia
W 1995 r. w Zakładzie nr 2 zostaje oddana do użytku galwanizernia przeznaczona do nakładania cynkowych powłok galwanicznych na drobnych elementach stalowych.
1995
1992
Zakład Pracy Chronionej
W 1992 r. zakład zyskuje status Zakładu Pracy Chronionej. W 1994 r. rejestruje nowy znak towarowy.
1992
LATA 90
Poczatek lat 90
Na początku lat 90-tych Spółdzielnia produkuje szeroką gamę okuć budowlanych i meblowych. Posiada własne wyroby chronione prawem patentowym m.in. regały, zamki drzwiowe wpuszczane, tarcze drzwiowe, pułapki na gryzonie, zawiasy paletowe. Zakład zaopatruje hipermarkety w zamki, kłódki, klamki czy przenośne grille walizkowe.
LATA 90
1983
BAZA SKR
W 1983 r. firma kupuje byłą bazę SKR, którą w przeciągu następnych trzech lat rozbudowuje i wyposaża w maszyny (jest to Zakład nr 2 przy ul. Wybickiego w Bytowie – obecna siedziba Spółdzielni).
Lata 80-te to okres, w którym zakład zatrudnia ponad 300 pracowników i wykonuje około 80% krajowej produkcji zamków patentowych. Dziennie produkuje się nawet pół miliona zawiasów. Firma wnosi swój udział w wiele przedsięwzięć lokalnych m.in. patronuje lokalnemu Ośrodkowi Szkolno-Wychowawczemu oraz wspiera Dom Dziecka. Zakład zaczyna stawiać pierwsze kroki na rynkach zagranicznych tj. europejskim i azjatyckim.
1983
1966
WSPOMNIENIA
1966
1966
METAL
W 1966 r. zakład zmienia swoja nazwę na obecnie funkcjonującą tj. Spółdzielnia Inwalidów „METAL”. W tym samym roku kończy się ośmioletnia budowa nowego obiektu (Zakład nr 1 przy ul. Miłej w Bytowie).
1966
1956 rok
Wielobranżowa Spółdzielnia Inwalidów w Bytowie
W 1956 r. Spółdzielnia zmienia nazwę na „Wielobranżowa Spółdzielnia Inwalidów w Bytowie” i rejestruje swój pierwszy znak towarowy. W tym okresie firma posiada szeroką ofertę artykułów odzieżowych jak ręczniki, bielizna dziecięca i niemowlęca, okrycia, ubrania robocze, kurtki, spodnie, kombinezony, płaszcze czy obuwie. Są też wyroby szczotkarskie oraz metalowe np. blachy do pieczenia, wanienki. Na początku lat 60-tych zakład mocno rozwija sieć chałupników, którzy wykonują na jego rzecz prace we własnych warsztatach. Firma specjalizuje się w produkcji skrzynek drewnianych, trzonków, szczotek, wiader, wieszaków, zasuwek. Wytwarzane są też pierwsze zamki. Spółdzielnia inwestuje w park maszynowy (m.in. prasy i wiertarki) oraz zaczyna wdrażać kolejne własne produkty z branży metalowej: zawiasy, energetyczne napędy ręczne, wiadra, kosze metalowe, proste bębenkowe wkładki mosiężne oraz okucia budowlane. Swoim zakresem działania firma obejmuje całe byłe województwo słupskie.
1956 rok
Maj, 1951 rok
Spółdzielnia Inwalidów w Bytowie”
Spółdzielnia Inwalidów „METAL” została założona w maju 1951 r. pod nazwą „Spółdzielnia Inwalidów w Bytowie”. Celem jej działalności była aktywizacja zawodowa i społeczna osób niepełnosprawnych, które stanowiły duży odsetek ludności w latach powojennych. Na początku swojego istnienia Spółdzielnia zatrudniała kilkunastu członków oraz kilkudziesięciu kandydatów na członków. W początkowej fazie działalności uruchomiono kilka punktów usługowych: szewski, krawiecki, fryzjerski, bieliźniarski. W następnych latach rozszerzono zakres usług m.in. o punkt: rymarski, stolarski, szczotkarski, studniarski, metalowy, zduńsko-malarski, szklarski.
Maj, 1951 rok